Charakterystyka systemu BioClina


Nowoczesne budynki wymagają nowych technologii zarówno w ich ogrzewaniu jak i klimatyzacji. Wymagana jest szybka regulacja temperatury, niskotemperaturowe zasilanie, niska temperatura ogrzewanych powierzchni, małe zapotrzebowanie powierzchni do instalacji urządzeń grzewczych oraz małe zużycie energii - wszystkie te żądane parametry muszą być optymalne. Ponadto zastosowane urządzenia muszą współpracować w układzie biwalentnym z układami baterii słonecznych i pomp ciepła, zarówno do ogrzewania jak i klimatyzacji.

Systemu BioClina - system połączonych rurek kapilarnych spełnia wszystkie tę żądania. Wypełniona czynnikiem grzewczym lub chłodzącym mata z rurkami kapilarnymi umieszczona jest pod powierzchnią podłogi, sufitu lub ściany. Ciepło przenoszone jest przez delikatne promieniowanie cieplne, czyli jego naturalnej formie. Nie występuje tu zjawisko unoszenia kurzu i alergenów. Dzięki temu samopoczucie człowieka w pomieszczeniach ogrzewanych w systemie BioClina jest doskonałe, bo odpowiada naturalnym warunkom cieplnym.

Reasumując, system BioClina pozwala na natychmiast odczuwalną regulację temperatury przy wykorzystywaniu go do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Ponadto system zajmuje niewielką przestrzeń montażową oraz stosuje niskie - najniższe z dotychczas stosowanych - temperatury zasilania obiegów co pozwala na stałe współdziałanie z układami pomp ciepła i solarnymi.

Funkcja i cechy systemu BioClina przy ogrzewaniu i chłodzeniu
lub tylko chłodzeniu pomieszczeń

System BioClina składa się z segmentów mat wykonanych z kapilarnych rurek, połączonych hydraulicznie, przez układ których równomiernie przepływa czynnik grzewczy lub chłodzący - szybko doprowadzając ciepło lub je odprowadzając podczas chłodzenia pomieszczeń.
Dzięki dużej powierzchni wymiany ciepła, system działa przy małych różnicach temperatur między aktywnymi, płaskimi powierzchniami maty a powietrzem pomieszczenia, przenosząc energię cieplną.
Do ogrzewania w systemie BioClina stosuje się zasilanie przepływającą wodą o temperaturze 25 - 30°C. Temperatura przepływającego czynnika zależna jest od maksymalnego oddania ciepła na powierzchni podłogi, nawet do 100 W na jeden metr kwadratowy.
System BioClina przeważnie instalowany jest w ścianach lub w powierzchniach podłogi, może być wykorzystywany również latem. Przy chłodzeniu temperatura powierzchni pokryć ścian lub podłóg dla przykładu wynosi 17 - 19°C przy temperaturze zasilania 16°C. Przyjmuje się moc chłodniczą do 80 W na jeden metr kwadratowy.

Prostota systemu BioClina zapewnia możliwość zastosowania przy najwyższym komforcie bez ograniczeń, nawet przy drewnianych podłogach również w starym budownictwie.

Wydzielone hydrauliczne obiegi cieplne, w którym - obwód pierwotny przenosi energię cieplną od źródła ciepła do systemu oddzielającego (wymiany ciepła w wymienniku), obieg wtórny przenoszący energię od wymiennika do rozdzielaczy i dalej do rurek kapilarnych mat grzewczych.
Wszystkie zastosowane materiały mające kontakt z wodą w obiegu wtórnym są wykonane z materiałów odpornych na korozję takich jak tworzywo sztuczne, stal nierdzewna, brąz albo mosiądz.